Mořské pobřeží, rok 1906 až 1908, olej na překližce, rozměry malby 42,5 x 49,5 cm, celkové rozměry s rámem 59 x 66 cm.

 

Originalita díla konzultována a potvrzena PhDr. Mgr. Michaelem Zachařem.

 

Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

 

Z posudku: 
Předložený obraz „Mořské pobřeží“ je autentickým, atmosféricky skvostným, vrcholně impresivně orchestrovaným dílem velké osobnosti české krajinomalby Otakara Nejedlého, malíře, kterého domov a dálava, Čechy a cizina, lákaly stejnou měrou. Mezi těmito dvěma póly, reprezentovanými na jedné straně zejména 1 rodnou podřipskou krajinou, a na straně druhé mořem, se rozpíná umělcův celoživotní zájem o svět. A snad i jeden zájem umocňoval druhý. Čím více Nejedlého přitahoval vzdálený svět, tím raději se vracel.


Předložený obraz „Mořské pobřeží“ představuje krásnou ukázku Nejedlého impresionistické malby, jak se s ní autor seznámil v letech 1906-1907 při cestách do Paříže a Londýna. Přestože v té době navštívil také Benátky, kdy se mu podařilo dle vlastních slov „poznat moře, které jsem nikdy neviděl; přivonět k sladké Itálii“, domnívám se, že tento obraz je výsledkem malířova následného stipendijního pobytu (1908), kdy mohl „il bel paese“, krásnou zemi, jak říkají Italové, poznat důkladněji, jak co se týká historických památek v Římě, tak především jižní krajiny prosvětlené sluncem a omývané azurovou modří mořských dálek.


Pobyt v Římě a především na Sicílii roku 1908 znamenal pro Ne-jedlého klíč k nové fázi jeho díla. Dalo by se říci, že ho připravil na následné indické a cejlonské „dobrodružství“. Není bez zajímavosti, že k „osudovému setkání“ Otakara Nejedlého s Jaroslavem Hněvkovským došlo právě v Itálii, v Římě. Spolu s ním a s malířem Jakubem Obrovským podnikli cestu na Sicílii, která se pro Nejedlého ukázala jako velice inspirativní místo.


Předložený obraz ztvárňuje vzácnou polohu Nejedlého tvorby, která se na trhu s uměním objevuje jen vzácně a která unikátně předznamenává autorovy následné tropické krajiny z Indie a Cejlonu. Svěží atmosféra sicilských pobřeží, posetých kameny a právě kvetoucí drobnou vegetací, zlákala autora ke ztvárnění nelomenými barvami v bravurním impresionistickém rukopisu.


Na obraze ztvárněné místo lze lokalizovat do okolí města Syrakus. Malíř to ve svých vzpomínkách přímo popsal: „Od města vybíhá do moře výběžek dosti rozsáhlého poloostrova, na kterém tu a tam svítí nějaké stavení. Jedno takové stavení podařilo se nám získat. Byla to vilka dostatečně zařízená pro naše skromné potřeby. Ne-bylo tu nic romantického, stromoví vůbec žádné. Byli jsme však v blízkosti skalnatého pobřeží, které samo o sobě nám mohlo poskytovat dostatek malebných námětů. Ostatní část poloostrova L'Isoly byla kamenitá pláň, porostlá ohromným množstvím bělavých a žlutavých kvítečků. Balvany zde roztroušené připomínaly stáda ovcí. Ale i skutečná stáda ovcí se tu popásala a často bylo těžko rozeznat ovce od kamene.“ (Otakar Nejedlý, Malířovy toulky po Evropě, Cejlonu a Indii, NČSVU, Praha, 1960, s. 125-126). Tam poznal, „…jak velký význam má pro způsob malby, najde-li malíř námět, který jej uchvátí krásou“ (dtto, s. 126).


Kromě malování prožívala trojice přátel Nejedlý - Hněvkovský, Obrovský na L´Isole ještě jiná dobrodružství: „(…) Jindy zase šli jsme v noci na pobřeží k majáku. Kde bydlili v jakési jeskyni tři muži, kteří tu měli strážní službu. Mívali vždy v zásobě nějaké škeble a jiné mořské poživatiny – frutta del mare, jak říkali. Když jsme projevili někdy pochyby o možnosti pojídat tyto plody syrové, odpovídali: 'Tutto si mangia da mare!' (Všechno se z moře jí). Bývalo tam u nich veselo, pilo se víno z bezedných džbánků, mezi-tím burácelo vlnobití, rozbíjející se o skalní stěny za ohlušujícího hřmění a praskotu. Vraceli jsme se pak domů ve stavu podrouše-ném, klopýtajíce a přelézajíce moře balvanů, pokrývajících zvlněnou pláň L´Isoly.“ (Dtto, s. 128)


Posuzovaný obraz „Mořské pobřeží“ je skvělým důkazem, jak na Nejedlého zapůsobila krajina prosvětlená ostrým jižním sluncem. Obrátila jeho pozornost k barvě do té míry, že se stala nejdůležitějším výtvarným prostředkem (záměrně zcela potlačuje linii). Obraz precizně reflektuje malířský senzualismus, uvolněný pří-mým kontaktem s přírodou a jejími živly. Barevně je vystavěn na výrazově působivém akordu odstínů zlatavého okru a dechberoucích modrých a zelených tónů.

Obraz „Mořské pobřeží“ je dílem, do něhož vtělil Otakar Nejedlý své první zásadní okouzlení jihem, kde životně nalezl totéž, co Maurice Denis: „Zde udržuje štědré slunce v lidském duchu zvláštní úsměvnou mladost.“ 


Náhledy produktu:

Otakar Nejedlý (1883 - 1957)