název díla: Zimní nálada
datace: okolo roku 1907
technika: olej na plátně
rozměry malby: 80 x 100 cm
signováno: vpravo dole Kaván
stav: malba v dobrém stavu, původní adjustace

Restaurátorský průzkum: Prof. Karel Stretti, Akademie výtvarných umění v Praze

Analýza pigmentů: Ing. Lenka Zamrazilová, laboratoř AVU Praha

Posudek: PhDr. Mgr. Michael Zachař

Z posudku: "Zimní krajiny jsou emblematickou ikonickou částí tvorby Františka Kavána. Snad nikdo z našich krajinářů nedovedl tak mnohotvárně vystihnout tuto roční dobu se všemi jejími odstíny. Posuzovaný velký obraz je dobře malován, v rozvrhu kompozice náročnější, pojatý s až plenérovou věrohodností. Vyjádření atmosférické nálady, typika svažité polní scenérie se sněhovým popraškem a celek korunovaný lidským obydlím pod stromy jsou typicky kavánovské. Jde podle mého soudu o jednu z nejpěknějších zim Kavánova středního tvůrčího období kolem roku 1907. Obraz má souvislost s několika již publikovanými obrazy jako jsou například Zima v chaloupkách nebo Zimní slunko. Potvrzuji pravost kvalitního obrazu Františka Kavána".

Odborné posouzení: PhDr. Jaroslav Pelikán

František Kaván byl významný český malíř-krajinář, dále básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u prof. Julia Mařáka. Spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem patří František Kaván k nejvýznamnějším českým krajinářům. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, také Vysočinu a Železné hory. Posuzovaný obraz je dle všech použitých malířských formálních prostředků i charakteristické signatury nepochybně autentickým dílem Františka Kavána. V kontextu umělcových proslulých zimních krajin ze středního tvůrčího období jde o dílo pozoruhodné výtvarné kvality. Zvláštní zimní atmosférickou náladu obrazu pojednává v duchu impresivně laděného realismu.

Písemný limit

Kaván František (1866 - 1941)

Kaván František (1866 - 1941)

Kaván František (1866 - 1941)

Kaván František (1866 - 1941)

Kaván František (1866 - 1941)