Zimní nálada, rok 1904, pastel na kartonu, signováno a datováno vpravo dole F. Engelmüller 1904 (autorsky obtažená signatura po dopracování díla), rozměry malby 71,5 x 104,5 cm, celkové rozměry 90 x 120 cm, původní adjustace, zaskleno, velmi dobrý stav, viz foto.
Znalecký posudek: PhDr. Mgr. Michael Zachař
Z posudku: Akademický malíř FERDINAND ENGELMÜLLER (1867-1924) patřil k význačným představitelům prvního sledu žáků krajinářské speciálky profesora Julia Mařáka na pražské Akademii. Svá studia tam započal roku 1889 a ukončil roku 1894. V roce 1890 maloval spolu se Slavíčkem krajiny v Polabí v tehdy oblíbeném šedavěstříbrném nádechu a osvojoval si postupně plenérovou malbu, zatímco nadále maloval i ateliérové krotké architektury, zátiší a velké trochu strojené krajiny podle kreseb či studií. Teprve od přelomu století začíná nabývat jeho poměrně všestranná technika (byl nedostižitelným mistrem pastelu!) suverenity i výrazové sugesce. Umělec obesílal výstavy po celé Evropě a měl velké úspěchy – je mimochodem jediným Mařákovcem zastoupeným ve sbírkách vídeňské galerie Belveder, a to dokonce mnohadílným cyklem Česká krajina. Engelmüller též vyučoval a k jeho nejznámějším žákům patří Otakar Nejedlý.
Posuzovaný barevně vemlouvavý a slavnostně působící obraz představuje poměrně typickou ukázku Engelmüllerova náladového krajinářství z období po překonání böcklinovského symbolismu, kdy knižně vydal několik velkoformátových publikací s reprodukcemi svých pohádkově a náladově laděných krajin. Zračí se v něm svrchovaná technika, chvějivé vibrato příznačné pro secesní lyrickou tvorbu. Jemný až zjemnělý kolorit prokvétá mnohými valéry tlumených zelení a růžové v náročné orchestraci polotónů, podmanivý je kontrast narůžovělé oblohy vůči hustým tónům prosvítající vlhké vegetace. Jde o zajímavý příspěvek k dalšímu poznání tvorby tohoto málo doceněného výtvarníka.
Potvrzuji pravost galerijního obrazu Ferdinanda Engelmüllera.
Náhledy produktu:



