Pařížský karneval, před rokem 1907, olej na plátně, signováno vpravo dole F. Šimon, rozměry malby 75 x 69 cm, na rubu přípisy a pravděpodobně výstavní štítek z roku 1907, celkové rozměry s rámem 95 x 86 cm, velmi dobrý stav, dobová adjustace.

Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Z posudku: Předložený obraz „Pařížský karneval“ je originálním, sběratelsky exkluzivním, malířsky a motivicky skvostným impresivním dílem Tavíka Františka Šimona, příslušníka zakladatelské generace českého moderního umění, významného grafika a malíře, jehož působení a renomé přesáhlo hranice naší země.

Byl členem francouzské Société de la Gravure en Couleurs (1906) a anglické The Royal Society of Painters, Etchers and Engravers (1910). V letech 1904-1914 žil v Paříži. Francouzská vláda jeho tvorbu ocenila rytířstvím Řádu čestné legie.

Předložený obraz „Pařížský karneval“ je nesmírně vizuálně sugestivní prací, jež plnými doušky přitakává životu, zábavě, jež vzdává hold rozverné době prvního desetiletí nového století. Autorova malba je zde vrcholně impresivní, maximálně rukopisně uvolněná v množství koloristicky skvostně rozehraných barevných skvrnách, z nichž se nicméně velmi přesně skládá obraz bujarého karnevalového veselí. Divák si tak doslova může vychutnávat jednotlivé dílčí žánrové epizody, které vytvářejí opravdu jedinečný obrazový „kaleidoskop“.

Vyvolávací cena:
850 000 Kč
1 000 000 - 1 200 000 Kč

Písemný limit

František Šimon Tavík (1877 - 1942)