Frolka Antoš (1877 - 1935)
Frolka Antoš (1877 - 1935)
Frolka Antoš (1877 - 1935)
Frolka Antoš (1877 - 1935)

Okopávka maku, olej na překližce, rozměry 51 x 49,5 cm, signováno vpravo dole A. Frolka, na rubu uvedeno výstavní katalogové číslo 37, rámováno.

Literatura: Mezi paletou a písní - MUDr. Antoš Frolka, obraz uveden v soupisu díla na straně 379 pod pořadovým číslem 179 - Okopávka maku

Vystaveno: Vánoční výstava obrazů akademického malíře Antoše Frolky, pořádaná Klubem přátel umění Přerov, 20. prosince 1931 – 15. ledna 1932, výstavní síň Žerotínova zámku, číslo katalogu 37 – Okopávka maku.

Znalecký posudek: PhDr. Jaroslav Pelikán

Z posudku: Podle charakteru všech formálních i obsahových složek díla jde nepochybně o autentickou práci Antoše Frolky. Kolorit a rukopis díla nezapřou umělcův osobitý malířský styl. Typická je pevná kresebná výstavba obrazu a důraz je položen na účin výrazných světelných kontrastů. V koloritu jsou uplatněny zaužívané tóny Frolkovy palety. Výrazná červeň harasových kytek na kordulce a na tureckém šátku je v harmonickém komplementárním vztahu s bohatou škálou proteplených i chladnějších valérů zelení. Charakteristická je hnědočervená barva hlíny. Příznačný je způsob zobrazení figury s důrazem na autentické pojednání kroje. Rovněž rukopis má typické znaky Frolkova malířského přednesu. Barva je kladena energicky vedenými širšími štětcovými tahy a dotyky, místy v charakteristických pastozních nánosech.
Podle všech typických znaků malby a charakteristické signatury je posuzovaný obraz nesporně autentickým dílem známého moravského malíře lidopisného žánru Antoše Frolky. Odhad vročení díla: před rokem 1932. Potvrzuji pravost díla.

Písemný limit