Čína, 18. století, Qing dynasty, Qianlong / Jiaqing period, raritní plastika Pu taie (Budai), zachyceného ve stylizaci ,,smějícího se Buddhy“, precizně cizelovaný bronz, litý do pískové formy, zpodobňující Pu-Taie, jehož jméno znamená ,,plátěný pytel", ležet s úsměvem na vaku s poklady, Pu Tai, vlastním jménem Čhci Cch', byl zenový mistr období Sung (960–1279), žijící v 10. století, obcházel s velkým pytlem donátory a žebral od nich různé zbytky jídla, ze kterých pak laskavě živil bezprizorné děti, později vznikla představa, že ve svém vaku nosí poklady, a že se jedná o inkarnaci Buddhy budoucích časů Maitréji, stal se velice populární jako ,,tlustý buddha" nebo ,,smějící se buddha" a jeho stylizace se rozšířila po celém Dálném východě, na vnitřní straně odlitku nalepen dobový sběratelský nebo starožitnický štítek, přiložen starý podstavec s tvrdého dřeva s organicky působícím prolamováním, v čelní části s řezbou ,,hub nesmrtelnosti" lingzhi, rozměry bronzu 17,5 x 41 x 20,5, hmotnost bronzové plastiky 10,7 kg, celkové rozměry s podstavcem 24 x 42 x 20,5 cm, celková hmotnost s podstavcem 12,7 kg.

Tato plastika je velmi hodnotným a sběratelským cenným artefaktem a to zejména díky své vzácné velikosti a svému velmi kvalitnímu provedení.

Provenience: Původně ze sbírky novináře a politika Václava Jaroslava Klofáče (1868 - 1942), který byl po vzniku republiky prvním československým ministrem národní obrany a dlouholetý senátor Národního shromáždění ČSR. Plastika se stala součástí jeho impresivní sbírky asiatik v roce 1904.

Vyvolávací cena:
10 000 EUR
20 000 - 25 000 EUR

Písemný limit

Velký a výjimečný čínský zlacený bronzový Buddha, 18. století