Čína, dynastie Ming, raritní velká bronzová plastika o výšce 36 cm, tato plastika pochází ze středního období vlády dynastie Ming, přibližně z 15. století, bronz litý do pískové formy, precizně cizelovaný, zlacený v ohni, částečně barevně polychromováno, plastika představuje ikonograficky konvenční stylizaci historického Buddhy Šákjamuniho (Siddhártha Gautama), oblečeného do mnišského roucha, v konvenci obvyklé od vlády císaře Yongle (1402 - 1424), Buddha má typický účes s kudrnatými vlasy a výrazně protáhlé ušní lalůčky, sedí v meditační pozici úplného lotosu padmásana, s rukama v mudře bhúmisparša (mudra dotýkání se země, při které si historický buddha Siddhártha Gautama bral zemi za svědka svého osvícení pod stromem bódhi), plastika je v původním nečištěném stavu, celkové rozměry plastiky: 36,5 x 20,5 x 15 cm, hmotnost 4,3 kg.

Tato plastika je pozoruhodná mimo jiné většími rozměry, vzácně se vyskytující formou hladkého podstavce oválného průřezu a dobře zachovalým zlacením i zbytky polychromie.

Provenience: Původně ze sbírky novináře a politika Václava Jaroslava Klofáče (1868 - 1942), který byl po vzniku republiky prvním československým ministrem národní obrany a dlouholetý senátor Národního shromáždění ČSR. Tato plastika se stala součástí jeho impresivní sbírky asiatik v roce 1904.

Vyvolávací cena:
20 000 EUR
30 000 - 35 000 EUR

Písemný limit

Velký čínský zlacený bronzový Buddha Šakjamuni, 15. století