Francie, Paříž, François Linke (1855–1946), konec 19. století až počátek 20. století, reprezentativní psací stůl je koncipován jako pohledově oboustranný s jednou centrální zásuvkou, dubový korpus je částečně dýhovaný a bohatě zdobený zlacenými bronzovými aplikacemi, horní část stolu je osazena mramorovou leštěnou deskou a masivním mosazným rámem signovaným F. Linke, horní část stolu spočívá na čtyřech lehce esovitě prohnutých nohách, které jsou zakončeny jemně cizelovanými bronzovými aplikacemi, velmi pěkný původní stav s drobnými poškozeními, které odpovídají staří předmětu a míře jeho opotřebení, celkové rozměry: 78 x 140 x 77 cm.

François Linke (1855-1946) je považován za nejlepšího francouzského truhláře z konce 19. a počátku 20. století. Narodil se v malé vesnici Pankraz v Čechách. Působil v Praze, Budapešti, Výmaru a v Paříži. V roce 1875 založil vlastní dílnu v Paříži na 170 rue du Faubourg St. Antoine a natrvalo přesídlil do Francie. Linke čerpal inspiraci pro výrobu svého nábytku ve stylech 18. století. Dřívější styly přizpůsobil současnému vkusu a obohatil je něčím zcela novým. Jeho vysoce originální designy vycházely převážně z regentského stylu a z období rokoka, navazoval na nábytkářskou tradici André Charlese Boulleho (1642-1732) a Charlese Cressenta (1685-1758). V roce 1900 získal na Světové výstavě v Paříži (Exposition Universelle) zlatou medaili za jeho mimořádný prací stůl. Následně využíval mezinárodní veletrhy jako prostředek k poznávání nových trhů, vystavoval v roce 1904 na Světové výstavě v St. Louis, v belgickém Liege a na francouzsko-britské výstavě v roce 1908 v Londýně. Linke vyráběl vysoce kvalitní nábytek pro jeho rozsáhlou a velmi bohatou klientelu včetně mnoha členů šlechtických a královských rodin. Největších úspěchů dosahovala dílna Francoise Linkeho po roce 1900, jeho showroomy se rozšířily do prestižních prostor Place Vendôme v Paříži a na Faubourg St. Antoine, kde byla jeho dílna založena. V letech před vypuknutím první světové války se pustil do mnoha důležitých zakázek, vyráběl a navrhoval nábytek pro přední mezinárodní průmyslníky a bankéře. Po první světové válce se Linke ujal mimořádné zakázky na vybavení paláce Ras al-Tin v Alexandrii pro egyptského krále Fuada I. Jeho dílná získala celosvětovou reputaci a působila až do poloviny 30. let 20. století.

Vyvolávací cena:
20 000 EUR
30 000 - 40 000 EUR

Písemný limit

François Linke (1855-1946) – luxusní francouzský psací stůl