Rakousko, Vídeň, okolo roku 1815, elegantní a sběratelsky mimořádně vzácný šicí stolek z období pozdního empíru, tzv. globustisch, stolek ve tvaru koule na projmutích třech nohách, s trnožím, nahoře zakončených řezbovanými zlacenými hlavicemi gryfů, horní půlkulatá část stolku je částečně sklopitelná, korpus z měkkého dřeva, dýhováno, černěno a zlaceno, interiér stolku, zdoben mosaznými dvířky s kresbou vídeňské katedrály svatého Štěpána, vnitřní část bohatě vybavena zásuvkami a tajnými schránkami, boční dvířka osazena miniaturními mosaznými svícny, dvířka zdobena intarzií a mosaznou vykládanou linkou, šicí stolek je v původním stavu s poškozeními, které odpovídají staří předmětu a míře jeho opotřebení, celkové rozměry 99 × 42 × 42 cm.

Provenience: významná privátní sbírka Salzburg, poté privátní sbírka ČR

Literatura: Znovuobjevená MISTROVSKÁ DÍLA ze soukromých sbírek, Starožitnosti-Galerie USTAR ve spolupráci s Art collections URBAN, vydáno v roce 2019, reprodukováno na straně 171.

Literatura: podobný kus reprodukovaný v knize, Biedermeier-Möbel, Rainer Haaff, 2006, str. 79

Vyvolávací cena:
70 000 EUR
90 000 - 100 000 EUR

Písemný limit

Velmi vzácný a raritní vídeňský empírový šicí stolek