Název: V ambitu
Datace: rok 1810 až 1816
Technika: olej na dřevě
Rozměry malby: 52 x 72 cm
Signováno: signováno vlevo dole písmenem K
Stav: velmi dobrý, rámováno

Originalita díla konzultována a potvrzena PhDr. Šárkou Leubnerovou.

Znalecký posudek: PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová

Z posudku: Předložený pohled do gotického ambitu je nepochybným a velmi kvalitním dílem Ludvíka Kohla, nejpravděpodobněji z období 1810-1816. Námětově Kohla vedle antiky nejvíce zaujala gotika. Jeho parafráze gotické architektury jsou - stejně jako před tím architektury antické a egyptské - většinou vymyšlené a neskutečné, málokdy je možné ztotožnit malířův záběr s kontaktní architekturou, jen na několikerém zachycení vnitřku katedrály sv. Víta a prostor Pražského hradu, nebo chrámu sv. Štěpána ve Vídni. Ve svých architektonických kompozicích se Kohl v souladu s módním dobovým preromantickým zájmem pro historiografii a archeologii s oblibou obracel k minulým slohům, aniž však respektoval jejich výtvarný kánon a tvarosloví.

Také v předloženém výjevu "V ambitu" Kohl reálné prvky jako vždy propojil s fiktivními a klasicistní lineárnost s rafinovaným světelným aranžmá. Architektonickou kompozici tak dotvořil náladovou figurální stafáží.

Předložený obraz "V ambitu" je krásnou a typickou ukázkou Kohlovy tvorby, která v nejrůznějších fantaskních obměnách vytvářela tajuplné náladové scenérie a emotivně podbarvené smýšlené výjevy zasazené do fiktivních architektonických rámců.

Vyvolávací cena:
7 000 EUR
12 000 - 14 000 EUR

Písemný limit

Ludvík Kohl (1746 - 1821)

Ludvík Kohl (1746 - 1821)

Ludvík Kohl (1746 - 1821)

Ludvík Kohl (1746 - 1821)

Ludvík Kohl (1746 - 1821)