Western, rok 1972, olej na sololitu, signováno vpravo dole F.Gross, na rubu přípisy, rozměry malby 40 x 30 cm, celkové rozměry s rámem 46 x 66 cm, velmi dobrý původní stav, viz foto, nepatrně poškozeno, původní autorská adjustace.

Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Z posudku: Posuzovaný obraz „Western“ je originálním, kvalitním, nečekaný a přebohatý pohled na realitu skýtajícím dílem Františka Grosse, zakládajícího člena Skupiny 42 a malíře nevyčerpatelné tvarové fantazie.
Posuzované dílo „Western“, vynikající ojedinělým námětem postavy kovboje, poutá diváka vysoce kreativní metamorfózou, která umožňuje nový a nečekaný pohled na všední skutečnost. František Gross tu nepracuje s mimetickou nápodobou reality, ale spoluvytváří ji způsobem, jakým žije člověk v době moderních strojů - automatů.
Důležitý je způsob skladby obrazu, který není podřízen zákonům logické funkce, ale řádu hry a neustálé proměny. Velmi specifický a pozoruhodný námět obrazu, ztvárňující postavu z žánru americké dobrodružné literatury a filmu, dokládá, že František Gross ve svém pozdním období dokázal dalece překročit svou „nálepku“ malíře technické civilizace, a to směrem k mnohem rozrůzněnějším motivům, jejichž zpracování doslova hýří tvarovou fantazií a někdy se ocitá až v poloze grotesky.

Vyvolávací cena:
95 000 Kč
140 000 - 180 000 Kč

Písemný limit

František Gross (1909 - 1985)

František Gross (1909 - 1985)

František Gross (1909 - 1985)

František Gross (1909 - 1985)

František Gross (1909 - 1985)

František Gross (1909 - 1985)