Šumavský pstruh (Zátoň), rok 1971, olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole J. Jíra 71, na zadní straně autorské přípisy, rozměry malby 40 x 50 cm, celkové rozměry s rámem 44 x 53 cm, velmi dobrý stav, viz foto, původní autorská adjustace.

Provenience: ze sbírky Ing. Jaroslava Lose (1924-1988), umělcova přítele a milovníka rybářství

Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Z posudku: Posuzovaný obraz „Šumavský pstruh (Zátoň)“ je originálním, velmi kvalitním, typicky expresivně podaným a motivicky krásným dílem Josefa Jíry, jednoho z nejvýraznějších umělců generace narozené mezi dvacátými a třicátými lety dvacátého století, generace, která nastupovala na scénu po druhé světové válce a hrála klíčovou roli při opětovném navázání na přerušenou tradici vývoje českého moderního umění. Jméno Josefa Jíry, „maloskalského Chagalla“, jak byl často nazýván, je spojováno s krajinou Podkrkonoší a mimořádnou svérázností a osobitostí jak uměleckou, tak lidskou. Malíř sám sebe vnímal jako „obyčejného člověka“, což Bohumil Hrabal precizoval slovy, že „Josef Jíra je opravdu ne-obyčejně obyčejný člověk“. Byl velkým vyznavačem života se vše-mi jeho až požitkářsky konzumovanými dary.

Obraz „Šumavský pstruh (Zátoň)“ je dílem mocné poetiky, dílem, které zrcadlí autorovu fascinaci podhorským krajem jako takovým, přírodou, jež mu umožňovala stát se vyznavačem mysteria jejích proměn. Malíř zde ztvárnil krajinu s občasnými staveními, s protékajícím potokem, krajinu pojatou jako osud, jako osud všech lidí, stojících na určitém rozcestí. Malířská oslava přírody, akcentovaná zvětšenou ústřední květinou a motivem krásného pstruha, je však současně i varováním před aktuálním směřováním lidstva, které dokáže „vraždit i neviňátka“, čímž jednou měl na mysli někdejší usmrcení ryb ve své domovské Jizeře fenolem. Nebe na tomto obraze je krvavě rudé, aby tak také bylo i jakýmsi varováním před možnou „hrůznou silou lidí, co si říká věda, technika, pokrok“ a velkou prosbou o to, aby člověk, v tom soudu dějin, „nepropadl“…

Vyvolávací cena:
150 000 Kč
250 000 - 300 000 Kč

Písemný limit

Josef Jíra (1929 - 2005)

Josef Jíra (1929 - 2005)

Josef Jíra (1929 - 2005)

Josef Jíra (1929 - 2005)

Josef Jíra (1929 - 2005)

Josef Jíra (1929 - 2005)