Před bouří, 70. až 80. léta 19. století, olej na dřevě, signováno vlevo dole A.Chvala, rozměry malby 29,5 x 47 cm, celkové rozměry s rámem 55 x 70,5 cm, na rubu štítky, luxusní dobová adjustace, velmi dobrý stav, viz foto.

Přiložena odborná expertiza PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové

Z posudku: Předložený obraz je nespornou a krásnou prací krajináře Adolfa Chwaly. Žák Maxe Haushofera na pražské Akademii od roku 1864 trvale žil ve Vídni. Scénu romanticky laděného záběru na meandr řeky tekoucí pod skálou podél kapličky na vzdálenějším břehu a především kamenitý břeh s postavou stojící pod stromem na pravé straně záběru, popisuje Chawala do nejmenších detailů, neunikne mu ani malý kamínek, uschlá větev nebo travnatý porost na břehu. Bravurně je namalovaná obloha zachycující zleva hrozbu přicházející bouřky, v její pravé části vidíme ještě bílé obláčky. Pro obsah náladově pojatých krajin Chwalu pokládáme za romantika, ale svou malířskou metodou se už obracel k realismu detailního konkrétního popisu. Obraz „Před bouří“, byť menších rozměrů, patří k nejlepším ukázkám Chawalova malířského umění.

Vyvolávací cena:
360 000 Kč
450 000 - 550 000 Kč

Písemný limit

3.3.2024 17:00

Adolf Chwala (1836 - 1900)

Adolf Chwala (1836 - 1900)

Adolf Chwala (1836 - 1900)

Adolf Chwala (1836 - 1900)

Adolf Chwala (1836 - 1900)

Adolf Chwala (1836 - 1900)