Interiér chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, rok 1911, olej na dřevě, signováno a datováno vlevo dole O.Blažíček 1911, na rubu štítek Waldesovi obrazárny, inventární štítky Národní galerie v Praze a několik výstavních štítků, rozměry malby 90 x 64,5 cm, celkové rozměry s rámem 99,5 x 75 cm, původní autorská adjustace, mírně poškozeno, viz foto.

Provenience: Obraz pochází z věhlasné Waldesovy obrazárny, v roce 1939 zabaveno gestapem, následně deponováno ve sbírkách Národní galerie v Praze, v roce 1996 v restituci vráceno dědicům továrníka Jindřicha Waldese.

Vystaveno: Dům umění města Brna, Soubor O. Blažíčka, rok 1957, pod č. 288.
Vystaveno: Obecní dům, Praha, Souborná výstava prof. O. Blažíčka, duben - květen 1959, pod č. 31
Vystaveno: Hlinsko, rok 1972, O. Blažíček, pod č. 2
Vystaveno: Jihlava, rok 1974, O. Blažíček, pod č. 3

Odborná expertiza: PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová

Předložený obraz „Interiér chrámu sv. Barbory v Kurné Hoře“ je nepochybná a velmi krásná práce malíře prof. Oldřicha Blažíčka. Malířova osobitě zabarvená a mimořádná dovednost zachytit interiéry architektur mu vynesla v roce 1921 profesuru kreslení a malby na Vysoké škole architektury při Českém vysokém učení technickém.
Kutnou Horu s mnoha gotickými památkami Blažíček navštívil právě už v roce 1911 a tehdy ho zaujala vnitřní i vnější architektura chrámu sv. Barbory. Posuzovaná malba chrámového interiéru zachycuje atmosféru tohoto unikátního místa a přenáší diváka do éry, kdy byl chrám postaven. Prvním dojmem je impozantní výška a prostornost interiéru, která vytváří dojem neskonale vznešeného prostoru. Barevná bohatost šedí a jejich jemných odstínů rozehrávají světelné hry prostoru. Kombinace barev podporuje celkový dojem působivosti a tajemství interiéru chrámu, v níž může divák pociťovat smíření a úctu k historii a víře.
Atraktivitu tohoto sběratelsky velmi vzácného díla podtrhuje nejen jeho bohatá výstavní historie, ale také doložený historický fakt, že tato olejomalba byla v minulosti součástí významné umělecké sbírky továrníka Jindřicha Waldese.

Vyvolávací cena:
120 000 Kč
300 000 - 500 000 Kč

Písemný limit

3.3.2024 17:00

Oldřich Blažíček (1887 - 1953)