Ullmann Josef (1870 - 1922)
Ullmann Josef (1870 - 1922)
Ullmann Josef (1870 - 1922)
Ullmann Josef (1870 - 1922)

Na potoce, okolo roku 1902, olej na plátně, rozměry: 62 x 50 cm, signováno vpravo dole J. ULLMANN., původní adjustace

Znalecký posudek: PhDr. Mgr. Michael Zachař

Z posudku: Po raných baladických obrazech soumraků a secesně aranžovaných krajin zaměřil akademický malíř svou pozornost na realističtější krajinářské náměty a také uvolnil svůj malířský rukopis směrem k autonomnější barevné skvrně. Bývá tak řazen k průkopníkům impresionismu u nás, což připomněla například výstava Variace impresionismu v českém malířství pořádaná koncem sedmdesátých let v někdejší Středočeské galerii.
Námět zde posuzovaného obrazu souzní s řadou autorových obrazů publikovaných v dobových periodikách kolem roku 1900. Obraz zcela totožného motivu otiskla Zlatá Praha 1903 na str. 573 pod názvem Na potoce, a to jako barevnou přílohu. Barevná škála tam upoutává hravými kontrasty, povrch malby je plenérově „otevřený\", výjev prostupuje vzdušnost a lehkost, což si vyžádal až prázdninově působící námět s pablesky na hladině a travinách.
U Mařákovců obecně nacházíme motivická hnízda, takže obdobný motiv existuje třeba ve více originálech. U Ullmanna se to týká příkladně obrazu Mokrá louka (NG), který má varianty Močál (soukromá sbírka) či Krajina (OG Liberec). Tak tomu bude i v tomto případě. Kolorit tohoto posuzovaného obrazu zdá se být studenější a odpovídal by ještě mnichovské paletě, kterou Ullmann praktikoval v 90. letech. Tak vyznívají obě velká plátna Borovice prošlá aukcemi v poslední dekádě. Vyznačují se ostřejšími žlutěmi, jedovatějšími zeleněmi a chladivými modřemi. Soudím, že obraz ve Zlaté Praze je již z léta 1902, ne-li 1901. Tam bych řadil i tuto verzi v odstíněném chladivějším zabarvení.

Písemný limit