Automobil a pstruh potoční, 80. léta 20. století, olej na plátně, signatura nezjištěna, na rubu přípis syna prvního majitele obrazu, rozměry malby 55,5 x 65,5 cm, celkové rozměry s rámem 60 x 69,5 cm, malba ve velmi dobrém původním stavu, poškozený rám, viz foto.

Provenience: ze sbírky Ing. Jaroslava Lose (1924-1988), milovníka rybářství a sportovních aut, který si obraz od umělce nechal namalovat na zakázku

Originalita díla konzultována a potvrzena autorem.

Znalecký posudek:
PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Z posudku: Posuzovaný obraz „Automobil a pstruh potoční“ je originálním, kvalitním, svět dvou mužských vášní skvostně ztvárňujícím dílem Jana Pištěka, významné postavy současné české malby střední generace, která se začala prosazovat na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Autorův osobitý malířský styl, jenž prošel mnoha etapami, se vyvinul v harmonické prolnutí realistického a abstraktního výrazu, v jedinečnou symbiózu skutečnosti a fikce.
Posuzovaný obraz „Automobil a pstruh potoční“ je Pištěkovou ranou, avšak již plně malířsky vyzrálou a sebevědomou prací, která - a to nejen výtvarně, ale též motivicky - nikoho nenechá na pochybách, že, lidově řečeno, „jablko nepadá daleko od stromu“, tedy že syn Theodora Pištěka, mistra naprosté dokonalosti formy, fascinovaného prostředím automobilových závodů a formulí, které jako aktivní jezdec důvěrně znal, se tu nezapře. Na předloženém obraze, provedeném suverénní realistickou technikou, nepojímá Jan Pištěk téma červeného sportovního vozu ni-kterak popisně, chladně či neosobně, ale naopak, jako kdyby, efektně poodhalujíc další vrstvy z hloubi mužského srdce, apeloval na návrat přírody do naší každodenní reality.

140 000 CZK
200 000 - 250 000 CZK

Jan Pištěk (*1961)

Jan Pištěk (*1961)

Jan Pištěk (*1961)

Jan Pištěk (*1961)