Název: Pouliční scéna
Datace: rok 1920
Technika: olej na plátně
Rozměry malby: 80,5 x 60 cm
Signováno a datováno: vpravo dole Clementschitsch 1920

Předložená práce patří do série pouličních scén, kterou autor rozvíjel na přelomu 10. a 20. let 20. století. Jde o velmi významné dílo z jeho nejcennějšího tvůrčího období. Díla z tohoto období a v této mimořádné kvalitě jsou na aukčním trhu nabízena zcela sporadicky.

Provenience: významná privátní sbírka

Vystaveno: 18. Benátské bienále, Itálie, 1932 (dle údajů umělcovy rodiny)

Originalita díla konzultována s rodinou autora: Claudií Seelich-Mayerhofer, kurátorkou a praneteří Arnolda Clementschitsche, a Olivií Clementschitsch, prapraneteří autora, ředitelkou Kunstraum Villach

Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Posuzované dílo "Pouliční scéna" je originálním, veskrze typickým, kvalitním dílem rakouského malíře Arnolda Clementschitsche, autora, jehož tvorbu formovaly vlivy moderny, jež na něj působily za pobytů ve Vídni, Mnichově a Francii, a který je spolu s Wilhelmem Thönym považován za jediného rakouského představitele slavného uměleckého hnutí Der Blaue Riter. 

Posuzované dílo, vystavené dle údajů umělcovy rodiny na samotném 18. Bienále v Benátkách, představuje reprezentativní příklad Clementschitschova malířsky svěžího expresivně rozehraného stylu, motivicky těžícího s podnětů společensky živých metropolí jako Vídeň, Mnichov či Paříž. Obrazy pouličních scén, řadící se mezi jeho nejzajímavější práce, zaujal autor poprvé právě roku 1920 na výstavě slavného sdružení Wiener Secession (vídeňská secese), s nímž debutoval.

Výtvarně suverením rukopisem, bravurně zvládajícím tvarovou zkratku a zachycení pohybu, tu Arnold Clementschitsch ztvárnil divácky atraktivní svět společenské smetánky, obdařený neobyčejnou dobovou poezií. 

O autorovi: Arnold Clementschitsch se narodil roku 1887 ve Villachu v Korutanech v rodině právníka. V roce 1908 začal studovat na Vídeňské grafické škole (prof. Hubert Landa, Erwin Puchinger a Josef Eugen Hörwarter). V letech 1909-1910 pokračoval současně na tamní Akademii výtvarných umění a Uměleckoprůmyslové škole u A. Deluga a Bertholda Löfflera. Poté přesídlil do Mnichova, kde studoval na Akademii výtvarných umění (1911-1915). V roce 1915 musel narukovat. Po skončení války se usadil u Ossiachersee v rodných Korutanech. Studijní cesty podnikal zejména do Itálie a Francie. 

Arnold Clementschitsch byl ve svém díle nejprve ovlivněn vídeňskou secesí, aby v průběhu 20. let dospěl k vlastnímu, originálnímu malířskému stylu. Dominují v něm pod vlivem německého expresionismu skupiny Der Blaue Riter pozoruhodně intenzivní barvy. Slavné se staly jeho pouliční scény, obrazy koní a v neposlední řadě také atmosférické krajiny z okolí Ossiachersee. Byl vyhledávaným portrétistou. 
Na veřejnosti debutoval roku 1920 na výstavě Wienersecession, v roce 1928 byl zastoupen na Světové výstavě v Barceloně. Roku 1932 získal na 18. Bienále v Benátkách vyznamenání za obraz "Hráč póla". V roce 1937 se stal čestným občanem Villachu. V roce 1946 byl jmenován profesorem a v roce 1963 obdržel rakouskou státní cenu. Arnold Clementschitsch zemřel v roce 1970 ve Villachu. 

Umístěno na prodejně: Praha


zjistit cenu
Zaslat známému

Arnold Clementschitsch (Rakousko, Villach, 1887-1970)

Náhledy produktu:

Náhledy produktu:

Arnold Clementschitsch (Rakousko, Villach, 1887-1970)

Arnold Clementschitsch (Rakousko, Villach, 1887-1970)

Arnold Clementschitsch (Rakousko, Villach, 1887-1970)

Arnold Clementschitsch (Rakousko, Villach, 1887-1970)