V noci na jezeře, rok 1818, olej na dřevě, rozměry malby 28,5 x 23 cm, signováno a datováno vpravo dole August Piepenhagen, na rubu štítek Waldesovy obrazárny s číslem 1429, přípisy, štítek Národní galerie v Praze s inventárním číslem O 2217, celkové rozměry 32 x 37,5 cm, dobová adjustace, velmi dobrý původní stav, mírně poškozeno, viz foto.
Provenience: Obraz pochází z věhlasné Waldesovy obrazárny, v roce 1939 zabaveno gestapem, následně dlouhá léta deponováno ve sbírkách Národní galerie v Praze, číslo O 2217, po roce 1996 bylo dílo v restituci vráceno dědicům továrníka Jindřicha Waldese.